Slovenský ministr dopravy Arpád Érsek jednal s maďarským kolegou o železnici a infrastruktuře

Slovenský ministr dopravy Arpád Érsek jednal s maďarským kolegou o železnici a infrastruktuře

5.8. - Ministr dopravy a výstavby Slovenska Arpád Érsek a státní tajemník pro dopravní politiku Ministerstva inovací a technologií Maďarska László Mosóczi na pracovním jednání hovořili o možnostech obnovení některých přímých železničních spojení mezi slovenskými a maďarskými městy. Tématem byl i stav přípravy a výstavby mostů přes Dunaj a Ipeľ. Obě strany se vzájemně informovaly i o stavu příhraničních silničních projektů.

„Naše vztahy s Maďarskem, co se dopravní infrastruktury týká, jsou roky na nadstandardní úrovni. To však neznamená, že není co zlepšovat. Maďarsko slíbilo dokončení dálničního spojení mezi Košicemi a Miskolc, společně stavíme několik silničních mostů přes hraniční řeky a potřebujeme více přímých železničních spojení slovenských a maďarských měst, na tom nyní intenzivně pracujeme,“ řekl po společném jednání slovenský ministr dopravy a výstavby Arpád Érsek.

Přímé železniční spojení z Komáromu do Bratislavy, z Miskolce do Slovenského Nové Města a Košic, či obnovení tratě ze Šah do Drégelypalánku jsou zatím projekty v rovině úvah, na kterých mají začít pracovat expertní týmy.

V oblasti silniční infrastruktury si obě strany vyměnily informace o připravovaných infrastrukturních projektech silničních propojení na společné slovensko-maďarské hranici. Jde například o propojení rychlostní silnice R3 a maďarské dálnice M2 v Šahách, či o most pro pěší a cyklisty Dobrohošť - Dunakiliti, na jehož stavbu by mělo být na podzim vyhlášená veřejná zakázka. Výsledkem jednání je dohoda, že o plánech týkajících se silniční infrastruktury budou pravidelně jednat expertní týmy.

(mna)

spinner