Průmyslová výroba stále narůstá a firmy hlásí dostatek zakázek

Průmyslová výroba stále narůstá a firmy hlásí dostatek zakázek

V celkově dobré atmosféře mezi průmyslovými firmami, kdy průmyslová produkce v letošním roce i nadále roste, se v Brně v příštím týdnu sejdou špičky českého a zahraničního průmyslu na jubilejním, 60. ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu. Představí na něm nejnovější technologie i to nejlepší z historie a současnosti českého a slovenského průmyslu.

Poslední známá data Českého statistického úřadu uvádějí, že v červenci průmysl vykázal atraktivní hodnotu meziročního růstu. Po očištění o vliv počtu pracovních dnů vzrostla průmyslová produkce o 6,7 procenta, bez očištění se zvýšila o 10,3 procenta. „Aktivita firem v jednotlivých letních měsících je ovlivněna i rozvržením celozávodních dovolených. Výsledky hodnotíme pozitivně, potvrzují současný trend vývoje ekonomiky. Očekáváme však, že srpen vykáže nižší tempo růstu,“ řekl Bohuslav Čížek, ředitel sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Meziměsíční růst průmyslové produkce byl po očištění o sezonní vlivy mírně nižší, o 1,8 procenta. V červnu naopak meziměsíčně rostl o 1,5 procenta, ale meziročně vykazoval nižší hodnotu. To potvrzuje vliv vývoje loňské srovnávací základny do konečných meziročních hodnot. „V loňském červenci přechodně tempo růstu průmyslu kleslo, což ale nebyl obrat v trendu. I v těchto hodnotách se projevuje faktor dovolených. Důležitý je tedy spíše pohled na průměrnou dosavadní hodnotu růstu, kde produkce za leden až červenec zatím vzrostla o 3,4 procenta,“ uvedl Bohuslav Čížek.

Rostly tržby a přibývaly zakázky

Ukazatele, jako jsou tržby a nové zakázky, vyznívají také pozitivně. V červenci rostly tržby z vývozu o 10,7 procenta, domácí tržby o 11,9 procenta. Nové zakázky rostly po delší době opět dvouciferným tempem (11,2 %), přitom rostly zahraniční i tuzemské zakázky. „Vývoj zakázek indikuje pokračování pozitivního vývoje produkce, což je v souladu se šetřením Svazu průmyslu ČR a České národní banky. K hodnotě růstu je ale nutné přistupovat obezřetně. Opět zdůrazňujeme, že se jedná o měsíční hodnotu, ze které nelze činit silné závěry,“ dodal Bohuslav Čížek.

Přesto české firmy vidí budoucnost celkem optimisticky. Vyplynulo to z již zmíněného společného šetření Svazu průmyslu a dopravy ČR a ČNB mezi podnikateli za 2. čtvrtletí letošního roku. Podniky ovlivňuje pozitivní vývoj ekonomiky, neboť HDP roste již pátým rokem. Přesto podle všeho letošní průměrné výsledky nedosáhnou loňských rekordních hodnot. Výraznější zvrat ani ekonomické ochlazení v následujících měsících však žádný z ukazatelů šetření nepředvídá. „Podniky očekávají, že budou mít v následujících třech až šesti měsících dostatek zakázek. Pozitivní hodnocení zůstalo i u růstu investiční aktivity,“ zhodnotil závěry šetření Bohuslav Čížek. Firmy se však stále potýkají s nedostatkem pracovníků. Navíc očekávají, že zaměstnanost v tomto i příštím roce ještě mírně vzroste. Na trhu práce je citelná rivalita, podniky si vzájemně přetahují zaměstnance a bojují s vysokou fluktuací.

I když tedy ekonomika ani zpracovatelský průmysl letos nedosáhnou růstových hodnot roku 2017, lze čekat jejich solidní výkon i v druhé polovině letošního roku. „Očekáváme, že v tomto roce ekonomika poroste tempem nad tři procenta,“ předpověděl Bohuslav Čížek.

Martina Vampulová

Foto: Škoda Auto

spinner