„Pokud jízdné ve vlacích zadarmo, tak i v autobusech“

„Pokud jízdné ve vlacích zadarmo, tak i v autobusech“

„Programové prohlášení slibuje jízdu zadarmo pro studenty a seniory. Když pominu, že už samotné věkové omezení je diskutabilní, protože důchodci nejsou jen od 65 let, nechápu, proč to tak má být jen v drážní dopravě. Pokud vláda chce skutečně pomoci sociálně slabším lidem a usnadnit jim dojíždění, mělo by se toto opatření vztahovat i na autobusovou dopravu. Už třeba proto, že vlaky všude nejezdí.“ Upozornil zástupce generálního tajemníka Sdružení ČESMAD Bohemia Jan Medveď.

„Tak, jak to vláda představila, je to nešťastný model, který je nefér vůči ostatním druhům dopravy i vůči cestujícím, na které se zvýhodnění má vztahovat. Jízdné zdarma pro seniory a studenty, pokud skutečně bude zavedeno, by se mělo vztahovat i na autobusovou dopravu. Minimálně tam, kde lze tyto cesty kompenzovat v závazku veřejné služby,“ uvedl Jan Medveď. I tak by to ale bylo nekorektní vůči dálkovým nedotovaným autobusovým spojům.

Počet cestujících dnes podle něj roste jednoznačně v příměstské dopravě, ale i na nádraží se lidé potřebují nějak dopravit, často právě autobusy. „Pokud je tato pasáž vládního prohlášení míněna vážně, měla by se vztahovat na celou veřejnou dopravu nebo alespoň na veřejnou dopravu v závazku či na veřejnou dopravu, na které se podílí stát v rámci závazku veřejné služby. Jistě, jedná se o součást prohlášení vlády, která zatím nedostala důvěru, a je možné, že pod nátlakem některého budoucího koaličního partnera dojde k úpravě této pasáže. Ale jestliže nebude vyškrtnuta zcela, měla by se vztahovat i na autobusy. Tento slib by se podle mne měl týkat veškeré dopravy, která je v závazku,“ zdůraznil Jan Medveď.

Finanční dopad by nemusel být velký

Navíc by v mnoha oblastech podle něj rozšíření jízdného zdarma pro vybrané skupiny nemělo ani velký finanční dopad. „Mnozí objednatelé postupují tak, že platí dopravní obslužnost autobusy i bez ohledu na to, kolik se vybere na jízdném, a autobusový dopravce veškeré jízdné odevzdává. Takže ani z hlediska peněz by se toto opatření do zvýšení ceny autobusové finanční obslužnosti nemuselo příliš promítnout,“ dodal Jan Medveď.

(lan)

spinner