Ministři dopravy se sejdou na neformální schůzi, proberou ceny energií i rozvoj železnice

Ministři dopravy se sejdou na neformální schůzi, proberou ceny energií i rozvoj železnice

20.10. - Rozvoj železniční dopravy, budoucí podoba sítě TEN-T nebo ceny energií. To budou hlavní témata neformální schůzky Rady ministrů pro dopravu, která proběhne tento pátek v Praze. Už dnes se uskuteční odborná konference PIN Talk, věnovaná zvyšování bezpečnosti mladých řidičů.

Dopoledne ministři proberou rozvoj vysokorychlostních tratí, a to hlavně v regionu střední Evropy. Bavit se budou také o směřování dalších investic z peněz Evropské unie. Řešit mají rovněž zapojení některých nových spojení do celoevropské páteřní dopravní sítě TEN-T a celkově lepší propojenost železnice.

Železniční doprava totiž hraje v současné době v Evropské unii klíčovou roli, což potvrdila i ruská agrese proti Ukrajině, kdy železnice sloužila k přepravě zboží i lidí prchajících před válečným konfliktem. Dráha také představuje ekologický a udržitelný způsob přepravy.

Návrh revize sítě TEN-T pak předpokládá vyřazení těch páteřních spojení, která se nacházejí na území Ruska a Běloruska, a naopak začlenění přepravních koridorů na Ukrajině a v Moldavsku, včetně možností přechodu na standardní rozchod.

Dalším tématem neformální schůzky Rady ministrů pro dopravu budou aktuální ceny energií, které šéfové resortů proberou na neformálním obědě. Právě železniční dopravu růst cen citelně zasáhl a téma drahých energií se také stalo jedním z těch stěžejních v rámci českého předsednictví. Ministři proberou, co jednotliví dopravci a správci infrastruktury můžou udělat, aby snížili energetickou náročnost a také, jak zachovat současný rozsah dopravy.

Odpolední jednání se pak ponese ve znamení hledání způsobů, jak zkvalitnit železniční dopravu a zajistit její větší spolehlivost. Ministři budou řešit, jak odstranit technické překážky, špatnou koordinaci nebo návaznost spojů. Proberou rovněž ceny jízdného, vyplácení náhrad za zpoždění, lepší informovanost cestujících o nehodách a jiných mimořádnostech nebo snadnější nákup mezinárodních jízdenek. Bavit se budou také o tom, jak zlepšit tvorbu jízdních řádů a podpořit dálkovou a přeshraniční dopravu.

Během dnešního dne se v rámci českého předsednictví uskuteční odborná konference PIN Talk věnovaná zvyšování bezpečnosti mladých a začínajících řidičů. Kromě ministra Kupky se jí zúčastní zástupci Generálního ředitelství Evropské komise pro mobilitu a dopravu, Evropské rady bezpečnosti dopravy, BESIPu a dalších institucí.

Cílem bude vyměnit si informace o opatřeních, která měla v jednotlivých zemích pozitivní efekt. Konkrétně jde o možnost řídit auto pod dohledem mentora od 17 let, řidičský průkaz na zkoušku či změny ve vzdělávání v autoškolách. Debatovat se bude také o přípravě nové evropské směrnice o řidičských průkazech. 

(pav)

Foto: Ministerstvo dopravy

spinner