Minimální mzda v Německu

Dan Ťok: Německý zákon o minimální mzdě je proti duchu společného trhu

Dan Ťok: Německý zákon o minimální mzdě je proti duchu
společného trhu

BRUSEL (17.3.) – Německý zákon o minimální mzdě, který komplikuje život dopravním firmám z ostatních zemí Evropské unie, neprospívá konkurenceschop­nosti evropské dopravy a jde proti duchu společného trhu. Na jednání ministrů dopravy v Bruselu to řekl český ministr Dan Ťok. Proti německému postupu se dnes ohradily také některé další země osmadvacítky.

Česko patří mezi desítku unijních států, které ostře kritizují německý výklad zákona o minimální mzdě. Podle německých úřadů se totiž vztahuje také na řidiče nákladních aut ze zahraničí. Plošná minimální mzda začala v Německu platit od začátku roku. Tamní ministerstvo práce zákon vykládá tak, že na 8,50 eura (235 Kč) za hodinu mají nárok všichni zaměstnanci po tu dobu, kdy pracují na území Německa. Řidiči by u sebe prý měli mít doklady, že takové peníze skutečně berou.

Hned v lednu se začali hlasitě ozývat dopravci z okolních zemí EU, výklad mají za diskriminační. Německá strana počátkem února souhlasila s tím, že odpovídající postup zatím od řidičů cizích kamionů a jejich zaměstnavatelů vyžadovat nebude. Proti tomuto vývoji ale zase v Německu začaly protestovat tamní dopravní odbory.

Německý ministr dopravy Alexanderem Dobrindt podle Ťoka potvrdil, že na tranzitní dopravu se požadavek na minimální mzdu vztahovat nebude. Týkat by prý se neměl ani dopravy do přístavu v Hamburku, pokud automobil poveze zboží, které tam bude naloženo k další cestě lodí. Velké diskuse se ale zřejmě ještě povedou o tom, zda Německo přestane výklad používat i v případě takzvané kabotáže, tedy provozování dopravy uvnitř jiného členského státu. S německými partnery mají jednat nejen Ťok, ale také ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová.

Situací se zabývá také Evropská komise, na kterou se kvůli německému postupu už obrátilo Polsko. Výsledek jejího šetření by mohl být znám asi za měsíc. Diplomaté v minulých týdnech také uváděli, že téma by se mohlo objevit na programu unijního summitu příští týden. Hospodářská komora ČR v prohlášení zdůraznila, že je nepřijatelné, aby kterákoli země EU zasahovala do volného pohybu služeb na vnitřním trhu a porušovala pravidla pro mezinárodní dopravu. Je podle ní také nepřijatelné uplatňovat zákon na zaměstnance z jiného státu. Německý postup má podle komory jednoznačně za cíl „nepřípustnou ochranu vnitřního trhu“.

(čtk)

spinner