Nejvyšší ztrátu mezi dopravci v PID zaznamená dopravní podnik

Nejvyšší ztrátu mezi dopravci v PID zaznamená dopravní podnik

14.11. - Nejvyšší ztrátu mezi dopravci kvůli úbytku cestujících v souvislosti s opatřeními proti šíření nemoci covid-19 v pražské integrované dopravě (PID) zaznamená pražský dopravní podnik (DPP). Dosáhne pravděpodobně až 1,15 miliardy korun. Celkové ztráty v PID se mohou vyšplhat až na 1,31 miliardy. "Finální vyúčtování bude příští rok v únoru," řekl primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě). Vloni činily tržby z jízdného skoro dvě miliardy korun.

Ztráty se dotýkají všech dopravců, kteří působí v PID. Autobusoví dopravci v PID vykázali za první pololetí letošního roku ztráty 25,89 milionu korun. Za celý rok je očekávaná ztráta 55,25 milionu. V případě železnice to je za první pololetí 48,5 milionu korun a za celý rok pak více než 103 milionů korun.

DPP, jehož vlastníkem je hlavní město, zaznamenal za první půlrok ztráty 680 milionů korun. Za celý rok to zřejmě bude 1,15 milionu korun. DPP je největší městskou firmou a zároveň je největším dopravcem v Praze. Na jízdném vybere ročně několik miliard korun. Jeho fungování pak město financuje prostřednictvím takzvaných kompenzací. Loni dalo na chod DPP zhruba 14,58 miliardy korun, což je více než předloni, kdy to bylo 14,31 miliardy.

V souvislosti s pandemií koronaviru dopravci ušetřili na nákladech za neodjeté spoje, například za naftu. Zároveň ale museli investovat další peníze do dezinfekce a dalších hygienických opatření. Přesné částky zatím nejsou známy a zjišťují se. Například v případě DPP jsou podle dokumentu očekávány náklady na čištění za celý rok 100 milionů korun.

Magistrát dopravcům rozdělí v první fázi na pokrytí ztrát přes 423 milionů korun. Peníze vezme z přebytku hospodaření, kdy byla při vyúčtování tato částka vrácena na účet města. Pokud nebudou využity peníze určené na integraci dalších oblastí ve středních Čechách do PID, budou také tyto peníze využity na pokrytí ztrát.

Veřejná doprava v Praze nyní jezdí podle omezených jízdních řádů a v souvislosti s vládním zákazem vycházení po 21:00 postupně končí denní provoz už po 22:00. Cestující musí mít v MHD i na zastávkách zakrytý nos a ústa, zrušeno je nastupování prvními dveřmi a zrušen byl prodej jízdenek u řidiče.

(čtk, tl)

Foto: archiv
spinner