Dopravci služby ve vlacích a autobusech zatím neomezí

Dopravci služby ve vlacích a autobusech zatím neomezí
22.10. Dopravci zatím služby ve svých vlacích a autobusech i přes současnou epidemickou situaci neomezí. Beze změn by měl zůstat prodej jízdenek i občerstvení. Cestující se mohou rozesazovat podle volných míst. K opatřením jako na jaře, kdy dopravci omezovali formy prodeje jízdenek nebo občerstvení, tak zatím firmy nepřistoupí. Budou pokračovat v čištění a dezinfikování vozů. Vyplývá to z informací dopravců pro ČTK. Už v minulých dnech dopravci omezili část spojů.

Poptávka po cestování vlaky a autobusy v minulých týdnech klesla zhruba na polovinu běžného počtu. Poslední vládní opatření, které omezily provoz většiny služeb a pohybu, nejspíš vyprázdní spoje ještě více. To umožní cestujícím tvořit odstupy. "Vzhledem k aktuální naplněnosti vlaků není ve většině problém v tom, aby si cestující sedli s dostatečnými rozestupy. Palubní personál proto cestujícím umožňuje, aby si případně sedli na jiné volné místo," uvedl mluvčí Leo Expressu Emil Sedlařík. Dopravci tak tvoření a udržování odstupů zatím nechají na cestujících a nezavedou opatření jako na jaře. České dráhy tehdy dočasně zrušily prodej místenek, další dopravci zase upravili vlastní rezervační systém.

Změna se nechystá ani v prodeji jízdenek, ten bude vedle internetu dál fungovat i na pokladnách i ve vlacích. Dopravci ovšem vyzývají cestující k upřednostňování bezhotovostních plateb, aby tak omezili kontakt mezi pasažéry a personálem. V nabídce zůstane i občerstvení.

Krize už ovšem změnila nabídku spojů, dopravci v minulých dnech omezili v okrajových částech dne provoz řady dálkových a regionálních vlaků a autobusů. České dráhy například zastavily provoz některých vlaků mezi Ostravou a Prahou, nebo mezi některými dalšími městy a obcemi. Několik spojů rušili i RegioJet, Arriva nebo Leo Express. Ten ode dneška přerušil provoz všech vlaků jedoucích z Česka na Slovensko, zatím s platností do 12. prosince.

(čtk, tl)

Foto:

spinner