Omezení vjezdu kamionů do Prahy

Praha už má varianty pro objížďky kamionů

30. dubna 2012

Praha už má varianty pro objížďky kamionů

PRAHA 30.4. – Praha má první návrhy tras, kudy by mohly vést objížďky pro tranzitní kamionovou dopravu. Podle očekávání by zasáhly především obce a města Středočeského kraje. Vyplývá to z návrhu Technické správy komunikací hlavního města. Hlavní město chce kamionům zakázat vjezd do města. Podle primátorského náměstka Josefa Noska (ODS) nejsou trasy definitivní, Praha o nich bude v příštích týdnech jednat se Středočeským krajem a ministerstvem dopravy.

Praha chce omezit vjezd tranzitní kamionové dopravy do města, se záměrem na konci března souhlasili pražští zastupitelé. Metropole ale nemá dokončený obchvat, kamiony by se tak částečně přemístily do středních Čech. S tím nesouhlasí Středočeský kraj, některé obce už vzkázaly, že budou silnice blokovat.

Obchvat chybí hlavně na severním a východním okraji metropole. Varianty tak počítají například s tím, že by se Praha ze severu mezi hradeckou dálnicí D11 a teplickou dálnicí D8 mohla objíždět přes Nymburk, Mladou Boleslav a Mělník. Úsek mezi D8 a plzeňskou D5 by tranzitní kamiony musely překonávat se zajížďkou přes Slaný.

Pokud by kamiony směřovaly od Hradce Králové například na Plzeň, objížďka by je navedla přes Pardubice, Kutnou Horu a Říčany. Poté by pokračovaly po jižní části Pražské okruhu. Při cestě z Brna do Teplic by mohly být kamiony odkloněny už přes Havlíčkův Brod, Čáslav, Kutnou Horu, Kolín a od D11 opět přes Nymburk, Mladou Boleslav a Mělník.

„Jsou to jedny z prvních variant, o kterých budeme se všemi zainteresovanými stranami jednat,“ řekl Nosek. V příštích týdnech se nad návrhy sejde se zástupci Středočeského kraje a ministerstva dopravy. Praha chce zákazem vjezdu kamionů ulehčit především obyvatelům pražského Spořilova, přes který denně jezdí tisíce nákladních aut. Kdy přesně začnou omezení platit, zatím není jasné.

Podle Noska je nutné nejprve připravit projektovou dokumentaci, která by řešila konkrétní umístění dopravních značek. Hotové už jsou podklady pro vyznačení zákazu vjezdu do Prahy od dálnic D11 a D1. „Dokumentaci jsme již postoupili policii,“ řekl Nosek. Zákaz by měl být vyznačen značkami „zákaz vjezdu nákladních automobilů“ s dodatkovou tabulkou vyznačující nejvyšší hmotnost, případně délku.

Středočeský kraj ale odmítá zákaz vjezdu kamionů do metropole, dokud nebude dokončen obchvat Prahy. Podle hejtmanství to výrazně ovlivní a zhorší dopravní situaci v kraji. Hejtman David Rath (ČSSD) kvůli tomu poslal dopis premiérovi Petru Nečasovi (ODS) a ministrovi dopravy Pavlu Dobešovi, v němž je žádá o urychlené dobudování pražského obchvatu.

Pokud Praha vjezd těžké tranzitní dopravě zakáže, chtějí Říčany i několik týdnů blokovat silnice. Starosta Vladimír Kořen také podporuje dostavbu Pražského okruhu, která ale na východě metropole naráží na odpor obyvatel Běchovic. „Chceme vyzvat stát i magistrát, aby začaly intenzivně vyjednávat s Běchovickými a nalezly kompromis na území této městské části,“ řekl už dříve Kořen.

(čtk)

Diskuse pod článkem

Diskuse čtenářů je neredigovaná a nemoderovaná. Redakce nenese odpovědnost za obsah jednotlivých příspěvků ani neručí za skutečnou identitu jejich autorů.

Datum Autor Titulek
02.05.12 10:09 Radek Re: Praha už má varianty pro objížďky kamionů
Radek
středa 2.5.2012 10:09
Pan Nosek se vrací o několik desítek let zpět. Veškeré dosavadní koncepce a superkoncepce silniční dopravy v ČR ať se jsou vycpat! Ještě pan Nosek nesmí zapomenout zpoplatnit (a to výrazně) tyto objízdné trasy mýtným, aby výpadek který vznikne nepoužíváním dálnic měl kdo zaplatit. No teď vážně, dlouho už jsem neslyšel tak dobrý vtip:-)
27. listopadu 2015 21:49
Dopravní noviny
vydává České dopravní vydavatelství, s.r.o.
Písecká 1967/5, 130 00 Praha 3
tel. +420 226 205 070, fax +420 226 205 080
e-mail: redakce@dnoviny.cz, inzerce@dnoviny.cz, predplatne@dnoviny.cz
Copyright © 2004 - 2015
České dopravní vydavatelství, s.r.o.
Vyrobilo Vergilio
RSS kanál

Společnost České dopravní vydavatelství, s. r. o., využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno. Obdobně je bez souhlasu Českého dopravního vydavatelství, s. r. o., zakázáno i jakékoliv použití dalšího obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií.